کاربران کالاگرد این دسته بندی ها را نیز مشاهده کرده اند

توضیحات صندلی ماشین کودک

امروزه با توجه به گسترش جوامع شهری و افزایش نقش اتومبیل در سفرهای درون و برون شهری ، بحث ایمنی سرنشینان خودروها نیز بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. کودکان سرنشینان نحیف و آسیب پذیرتر خودروها هستند که برای محافظت از آنها باید تمهیدات ویژه ای اندیشید.

انواع صندلی کودک

انواع مختلف صندلی کودک نسبت به صندلی خودرو دارای پیچیدگی های خاصی است که دقت و توجه بیشتری را از زمان طراحی تا تولید و در نهایت توزیع طلب می کند ، زیرا علاوه بر جنبه ایمنی ، از نظر شکل ظاهری و راحتی نیز باید به گونه ای باشد که کودک کمتر در آن احساس خستگی کند.
صندلی کودک دارای سه دسته بندی اصلی است. در اینجا تلاش می کنیم تا بصورت مختصر و به زبانی ساده این دسته بندی ها را شرح دهیم

1. صندلی ماشین گروه سنی الف – نوزاد Infant

این صندلی برای کودکان کمتر از یک سال که دارای قد کمتر از 70 سانتی‌متر یا وزن کمتر از 9 کیلوگرم هستند، استفاده می شود. از آنجا که این کودکان ستون فقراتی به شدت آسیب پذیر دارند ، برای دستیابی به ایمنی بیشتر و جلوگیری از حرکت ناگهانی در ناحیه ستون فقرات آنها ، صندلی نوزادان را به صورت رو به عقب در خودرو نصب می کنند. کودکان تا زمانی که قد و یا وزن آنها از مشخصاتی که کارخانه تولید کننده به عنوان حداکثر وزن و قد اعلام میکند، می توانند از این گروه از صندلی ها استفاده نمایند.
لازم به ذکر است بهترین زاویه پشتی این نوع صندلی ۴۵ درجه است. بعضی از انواع این مدل صندلی برای نصب در خودرو پایه های مخصوصی دارند.گونه‌ای از این نوع صندلی قابل حمل نیز هست که در خارج از خودرو نیز می‌توان از آن
استفاده کرد.

2. صندلی ماشین گروه سنی ب – کودک Child Seat

این نوع صندلی که خود گروه‌های متفاوتی برحسب قد یا وزن کودک دارد، برای کودکان با سن بیش از یک سال و وزن بیشتر از 9 کیلوگرم (و تا حدود 18 کیلو گرم) مناسب است. طریقه نصب این صندلی با توجه به جثه و وزن کودک، متفاوت است.

3. صندلی ماشین گروه ب به بالا – حامی Booster

صندلی خودرو برای افراد بزرگسال و با توجه به متوسط قد جامعه طراحی شده است؛ بنابراین برای کودک به هیچ عنوان مناسب نیست. از زمانی که کودک دارای وزنی بالاتر از 18 کیلوگرم شد و احساس کردید که کودک می تواند روی صندلی خودرو بنشیند، به نوع ساده تری از صندلی نیاز دارید که تفاوتهای حاصل از صندلی بزرگسال و جثه کودک را جبران کند. تنها وظیفه این نوع از صندلیها اصلاح نحوه قرارگیری کمربند ایمنی روی بدن کودک است. بعضی از مدلهای این گروه، نیازی به نصب ندارند، فقط مانند بالشتک زیر بدن کودک قرار می گیرد و با بستن کمربند ایمنی خودرو، محل نشستن کودک ایمن می شود.
تا زمانی که کودک زیر 8 سال است، یا قد او کمتر از 144 سانتی متر است کودک باید از این صندلیها استفده کند.
بعضی از انواع این گروه از صنلیها پشتی ندارند و یا قابل جدا سازی است.


کمربند صندلی

صندلی کودک باید دارای کمربند ویژه‌ای هم باشد تا او در اثر تکان‌های شدید خودرو، به اطراف پرتاب نشود. این کمربند باید از جنس نرمی ساخته شده باشد تا بدن کودک را نیز آزار ندهد و در اثر ترمزهای شدید، باعث زخم شدن یا وارد شدن فشار بیش از حد روی بدن و استخوانبندی ظریف كودك نشود. این نوع کمربندها که معمولا به صورت ضربدری است، با یک لایه محافظ بسیار لطیف و نرم پوشانده می‌شود تا کودک به هیچ عنوان صدمه نبیند.

محبوب ترین برندهای این دسته بندی